Radonova får högsta betyg i kanadensiskt jämförelsetest

I ett jämförelsetest som genomförts av ”Canadian National Radon Proficiency Program” har Radonova Laboratories detektorer RadTrak3 och Rapidos fått högsta betyget - A. Testet har genomförts för att ge kanadensiska konsumenter en opartisk, prestationsbaserad jämförelse av radondetektorer av modellen alfa track.

I Kanada liksom i Sverige ska man göra långtidsmätningar för att på bästa sätt uppskatta radonhalterna i en byggnad. Spårfilmsmätningar med alfa track-detektorer är i det sammanhanget den säkraste mätmetoden.

– Det här testet verifierar att Radonovas radonmätningar med spårfilm håller högsta kvalitet. Kanada är en stor och viktig marknad för oss och vi är naturligtvis glada att få det här kvittot på att våra mätningar ligger i framkant av utvecklingen, säger Tryggve Rönnqvist, teknisk chef på Radonova Laboratories.

Testerna utfördes vid Radiation Safety Institute of Canada (RSIC).


Läs mer om C-NRPP här

Publicerad

december 05, 2023

Kategori(er)
Generellt

Relaterade nyheter

juni 30, 2025

Därför bör du ha koll på radon – även i sommar- och fritidshus

juni 02, 2025

Radonmätning året runt – så gör du utanför mätsäsongen

maj 20, 2025

Radonova stärker sin position med fysiker och mätexpert – Jens Jensen ny medarbetare

maj 05, 2025

Radonova lyfter fram ny kunskap på internationell konferens